Osnovni cilj ovog projekta jeste da pokaže da se varijacije u potrošnji mogu značajno redukovati primenom dinamičkog tarifnog sistema. Cilj je da se na osnovu prikupljenih i merenih podataka projektuje simulacioni model...

Predmet istraživanja:

Stručna javnost u oblasti proizvodnje i distribucije električne energije svesna je problema variranja potrošnje u elektroenergetskom sistemu. Ove varijacije zahtevaju poseban tretman i značajna ulaganja u proizvodnji električne energije, i pri porastu i pri opadanju potrošnje, kada je potrebno aktivno delovanje pogona proizvodnje električne energije. Rezultati rešenja koja primenjuje nacionalna elektrodistributivna kompanija da kontroliše potrošnju )ugradnjom limitatora i primenom blok tarife) i stimuliše potrošače ka ujednačavanju potrošnje u toku dana )primenom dvotarifnog sistema) se smatraju dovoljnim i preostale varijacije u potrošnji se prihvataju kao neophodne. Korak dalje u odnosu na sadašnje stanje je uvođenje dinamičkog tarifnog sistema. Ključna ideja je uvođenje kontrole nad režimom VT/MT na osnovu fizičkog stanja potrošnje u električnoj mreži, za razliku od sadašnje strategije nepromenljivog modela izmene VT/MT. Upravljanje dinamičkom izmenom tarife mora da garantuje dostavljanje MT korisnicima kroz minimalni neprekidni interval i minimalno ukupno trajanje MT u toku dana za svakog korisnika. Predmet istraživanja u okviru ovog projekta je kvantitativna predikcija poboljšanja u ukupnoj potrošnji i vremenskoj karakteristici potrošnje električne energije u slučaju primene dinamičkog tarifnog sistema.

Cilj istraživanja

Osnovni cilj ovog projekta jeste da pokaže da se varijacije u potrošnji mogu značajno redukovati primenom dinamičkog tarifnog sistema. Cilj je da se na osnovu prikupljenih i merenih podataka projektuje simulacioni model i implementira softverski simulator potrošnje električne energije za bilo koju veličinu elektrodistributivnog podsistema. Korišćenjem realizovanog simulatora proceniće se uticaj različitih politika tarifiranja na karakteristike potrošnje. U širem smislu, cilj je omogućiti izbor optimalne politike dinamičkog tarifiranja za dati podsistem, a uz održavanje minimalnog nivoa usluga korisnicima u pogledu trajanja i raspodele perioda MT. Cilj je razviti algoritme odlučivanja i arhitekturu akviziciono-upravljačkog uređaja, kao i potrebe za variranjem algoritma i/ili koeficijenata u zavisnosti od položaja akviziciono-upravljačkog uređaja u elektrodistributivnoj mreži. Takođe, cilj je formirati protokole za komunikaciju uređaja za nadzor i upravljanje sistemom.

Trajanje projekta

3 godine

Učesnici

Elektronski fakultet u Nišu

PD Jugoistok

Istraživači

Prof. dr Ivan Milentijević

Prof. dr Teufik Tokić

Prof. dr Dragan Tasić

mr Vladimir Ćirić

dipl. inž. Oliver Vojinović

mr Natalija Stojanović

mr Vladimir Stanković